נבאתי משלים ניצחון בפרדוביצה

הפסד מהיר בסיבוב השמיני איים לקלקל הכול, אבל סוף טוב הכול טוב – ניצחון משכנע בסיבוב האחרון אפשר לתמיר נבאתי לזכות לבדו בתחרות הפתוחה החזקה בפרדוביצה. שני ישראלים אחרים, ניצן שטיינברג ואסף גבעון, סיימו את התחרות עם ציון לאמן בין-לאומי.


תמיר נבאתי מתח את אוהדיו הרבים בישראל במשך יממה. בסיבוב השמיני הוא היה זקוק לתיקו בשחור נגד ההודי צ'נדה סנדיפן. חילופי כלים רבים שיזם בפתיחה לא הניבו את התוצאה המקווה. סנדיפן פיתח יוזמה מפתיעה בחוזקה ואילץ את תמיר להיכנע כבר במסע ה-24.

כך הובילו שלושה בתחרות לפני הסיבוב האחרון: נבאתי, סנדיפן והרוסי אלכסנדר דנין. שני האחרונים נפגשו ביניהם, בעוד נבאתי שיחק בלבן עם מרטין קרבציב מאוקראינה, בעל מד-כושר זהה לשלו.

תחילה נראה היה שהרוסי בדרך לניצחון על ההודי, בעוד נבאתי השיג יתרון מזערי מהפתיחה, אבל לאחר מכן התפתחו העניינים כמקווה. דנין לא השכיל לממש את יתרונו וסיים בתיקו עם סנדיפן. נבאתי שיחק מצוין והגדיל את יתרונו בעוד יריבו בדוחק זמן. לקראת המסע ה-40 האוקראיני נכנע ואפשר היה לחגוג.

נבאתי סיים ראשון לבדו עם 7.5 מ-9 ומד-כושרו הבא יהיה לראשונה מעל 2600. סנדיפן ודנין חלקו מקום 4-2 ביחד עם הצ'כי ראסיק.

שני ישראלים נוספים חגגו בסיום התחרות ציון לאמן בין-לאומי. ניצן שטיינברג בן ה-14 הצטיין לאורך כל הדרך, וניצחון בסיבוב האחרון (שלא הושג) היה מקנה אפילו ציון לרב-אמן. אלוף ישראל לנוער אסף גבעון התחיל בצורה בינונית אבל סיומת חזקה של 3 מ-3 הביאה אותו למטרה.

לניצן ואסף אין הרבה זמן לחגוג. ביום רביעי הם מתחילים תחרות חדשה בעיר הסמוכה אולומוץ (סגורה, 12 משתתפים, קטגוריה 8) ביחד עם עידו בן-ארצי.

מבין הישראלים האחרים בתחרות הראשית נציין את הישגו הטוב של אורי קובו בן ה-15 (5 מ-9), ובתחרות המשנית: מקום רביעי לאמן הבין-לאומי אליק ויידסלבר (7 מ-9) ותוצאה מעל ומעבר לציפיות לשחקן מועדון "פורת" דניאל טרטקובסקי.

 נבאתי מנצח

תמיר נבאתי על דוכן המנצחיםניצן שטיינברג (מימין) מול אסף גבעון בקריית אונו;
שניהם השיגו בפרדוביצה ציון לאמן בין-לאומי

להלן קובץ המשחקים של התחרות הראשית בפרדוביצה:

 @@Pardubice-A.pgn@@

וואנג האו מוביל בביל

 

בתחרות העל בביל הסתיימו 6 סיבובים מתוך 10. מי שציפה לתצוגה של מגנוס קארלסן, התאכזב. השחקן מס' 1 בעולם השיג עד כה 2 ניצחונות ו-4 תוצאות תיקו בסגנון משחק יבש למדי.

שיטת שלוש הנקודות לניצחון הנהוגה בביל מציבה את קארלסן בנחיתות ברורה לעומת הסיני וואנג האו, שהפסיד לקארלסן אבל ניצח ארבעה יריבים אחרים כדי להוביל בתחרות עם 13 נקודות לעומת 10 של קארלסן. ביניהם נמצא אניש גירי הממשיך את כושרו הטוב מאליפות הולנד וצבר עד כה 11 נקודות.

ויקטור בולוגן שנכנס ברגע האחרון באמצע התחרות כדי להחליף את אלכסנדר מורוזביץ' שנאלץ לפרוש (לאחר 0 מ-2), נדבק כנראה בחולשתו של מורוזביץ', והפסיד עד כה בכל ארבעת משחקיו. עם זאת, אין זה הוגן לבקר את משחקו היות שלא הייתה לו אפשרות להתכונן לתחרות החזקה כראוי.

בתחרות המשנית נמצאים שני ישראלים במקום טוב בצמרת: מקסים רודשטיין ויבגני פוסטני צברו עד כה 4.5 מ-6. הישראלי המצטיין בתחרות הבזק הפתוחה היה דווקא מיכאל רויז שחילק מקומות 3-2 עם הרוסי בוריס גראצ'ב (10 מ-13) והגיע בפעם השנייה בתוך שבוע אל דוכן המנצחים.

מנצח הבזק היה מקסים ואשייה-לגראב עם תוצאה נפלאה של 11.5 מ-13.

 

להלן משחקי ששת הסיבובים הראשונים בתחרות הראשית בביל:

@@bielgm12.pgn@@