אלופה חדשה ישנה

הדו-קרב על אליפות העולם לנשים בסין הסתיים ביום שישי בצורה צפויה. ייפאן הו הוכיחה עליונות מוחלטת על פני אנה אושנינה והביסה אותה 1.5:5.5.


 לאחר שלושה משחקים כבר היה ברור שסיכוייה של אושנינה, שהפסידה פעמיים בלבן, קלושים. במשחקים הרביעי והחמישי היא הצליחה להשיג שתי תוצאות תיקו בכלים השחורים שנתנו לה שביב של תקווה, אבל כשחזרה לכלים הלבנים במשחק השישי וניסתה לנצח בכל מחיר, היא הפסידה שוב. 

מסתבר כי מי שניצחה בתחרות בשיטת נוק-אאוט שבה משחק המזל תפקיד ראשי, ראויה להיקרא אלופת עולם רק לפי ההיגיון העקום שעדיין קיים בפיד"ה (אם כי למזלנו כבר לא באליפות העולם לגברים). לעומתה, ייפאן שיחקה שחמט מעולה והותירה רושם שהיא יכולה להגיע רחוק בשחמט העולמי הגברי, אם רק תפסיק להתרכז בתחרויות נשים ובהתמודדות עם יריבות נחותות.


אנה אושנינה - אלופת עולם למשך פחות משנה

במשחק השישי ניסתה אושנינה (לאחר 1.ד4 פו6 2.ג4 ה6) 3.פו3 במקום 3.פג3 שלא הביא להצלחה בתחילת הדו-קרב. ייפאן בחרה בנוסח הישן והסולידי של ההודית של המלכה, עם פיתוח הרץ ל-ב7 במקום האופנה המודרנית רא6. בהמשך התקבל מבנה של הגנת בנוני שהיה נוח יחסית לשחור. ייפאן אפילו השיגה עדיפות קלה כאשר שיחקה 28...פג3 והמשחק הפך להיות טקטי. 
במסע ה-33 אושנינה יכלה לשמור על איזון עם המסע היחיד מהב4, אבל בדוחק זמן היא שגתה וקיבלה מיד עמדה אבודה.

כך התקבלה תוצאה נדירה: 3 ניצחונות לייפאן בשחור מול 3 תיקו בלבן, קצת לא הגיוני, ובמשחק האחרון הצליחה האלופה החדשה-ישנה "לתקן את המעוות" עם קצת עזרה מיריבתה. הלבן קיבל עמדה אקטיבית בנוסח ניידורף, אבל השחור השיג כפיצוי שליטה על ה5. הרגע הקריטי היה במסע ה-16. אושנינה שיחקה 16...פה5 שנראה מתבקש, אבל הרץ שלה נשאר פסיבי מאוד ב-ו8. עדיף היה 16...רז7 ובהמשך רה5 עם שוויון.

השגיאה נוצלה במהירות. במסע ה-20 כפתה הו על אושנינה להכות על ה5 עם רגלי ולהישאר במצב נחות בבירור. ההמשך היה בעיקר סבל לשחור. שגיאה חמורה נוספת של "האלופה" היוצאת במסע ה-30 אפשרה למלכה הלבנה לחדור ל-ו6 עם התפרקות עמדת השחור. כעבור 10 מסעים היא נכנעה והדו-קרב הסתיים. מתברר כי הכנות אינטנסיביות עם צוות של רבי-אמנים חזקים לא יכלו לגשר על פערי הרמה "הטבעיים" בין שתי השחקניות. מעניין יהיה לראות את ייפאן מתמודדת בדו-קרב עם יהודית פולגאר, אך ספק אם זה יקרה אי פעם.

צפה במשחקי הדו-קרב על אליפות העולם לנשים

@@Hou-Ushenina2013.pgn@@
what are the signs of an std site early symptoms of gonorrhea