ישעיהו צדקיה - אלוף הארץ עד גיל 20

"מלכי יהודה", (ישעיהו) צדקיה וינאי (בן ארי), כבשו בסערה את אליפות ישראל בשחמט עד גיל 20, שהסתיימה ביום רביעי במועדון השחמט כפר סבא.


האמנים הבינלאומיים ישעיהו עם 8.5 נקודות מתשעה משחקים וינאי עם 8 נקודות הקדימו שורה של שחקני צמרת, שסיימו את התחרות עם 6 נקודות; עליונות נדירה באליפות כזו.

שני שחקנים אלה סיימו בתיקו לאחר משחק ארוך ביניהם ואילו ינאי הוסיף תיקו במשחקו מול השחקנית נגה אורין. של שאר משחקיהם הסתיימו בניצחונות!


אולם המשחקים
ישעיהו צדקיה, אלוף הארץ, הפגין משחקים טקטיים ברמה גבוהה לאורך כל הדרך.


ינאי בן ארי, סגן אלוף הארץ שיחק בסגנון סולידי יותר שהניב יתרונות עמדתיים בשלבים מתקדמים של המשחק.

דנה כוכבי זכתה בתואר אלופת ישראל לנערות עד גיל 20 עם הישג מצוין, 6 נקודות ותוספת למעלה מ-50 נקודות (!) מד כושר, עם ביצוע קרוב מאד ל-2300.

את המקום השלישי כבש גיא לוין מאטיוד רמת גן, עם 6 נקודות.

ברכות לזוכים!

האליפות נערכה הפעם כתחרות רצופה של תשעה סיבובים, ללא שבת, בקצב של 40 מסעים בשעה וחצי פלוס חצי שעה לכל שחקן פלוס חצי דקה לכל מסע. בכל סיבוב כמעט היו מספר משחקים שנמשכו מעל 5 שעות!

וועדת הנוער של איגוד השחמט קבעה סף כניסה של מד כושר 1850, כך שמרבית המשחקים היו ברמה גבוהה והתאפיינו בלחימה ועקשנות עד להכרעה.


משמאל לימין: ינאי בן ארי, דנה כוכבי וגיא לוין"חוקי סופיה" חלו במהלך התחרות. א. 23.8% בלבד מהמשחקים הסתיימו בתוצאת תיקו (לא כולל תוצאות תיקו טכני, בגין מספר אי זוגי של שחקנים בארבעת הסיבובים האחרונים). ב. במשחק בודד נקבע תיקו לפני המסע ה-30 בגלל חזרת עמדה שלוש פעמים. המסקנה הכללית: חוקי סופיה צריכים לחול בתחרויות ברמות דומות לזו הנוכחית.

עם זאת, בבדיקה שעשתה הנהלת התחרות נמצא ש-17 שחמטאים צעירים, מתאימים בגיל, מעל מד כושר ישראלי 2300, לא נטלו חלק באליפות היוקרתית וחבל!

חמשת הלוחות הראשונים שודרו באתרי שחמט מובילים בעולם בסיוע מתחלף של אליק גרשון, ג'רמי מיליוקוו, עודד רוס ודרור אשכנזי.

באליפות השתתפו 40 שחקנים, נציגי 13 מועדוני שחמט, (כפר סבא - 9, אטיוד רמת גן – 7, קריית אונו – 5, רעננה וראשון לציון – 4 רחובות 3 ואליצור פתח תקוה 2 והאחרים נציג מכל מועדון), מהם 7 בני 13 ו-6 בני 14.

התחרות אופיינה בתנאי משחק מעולים של ריווח בין השחקנים, מערכות מיזוג אוויר וכריזה טובות, שפע של כיבוד מגוון, הקפדה על לוח זמנים, חתימות שחקנים על טפסי משחק כפולים, חדר ניתוחים (שהפך מוקד להפרעה),

ניהול "צמוד" בכל שלבי המשחק וקרן פרסים סבירה, בסך 7,000 שח, בתרומה עיקרית של איגוד השחמט וחלקית של מועדון השחמט כפר סבא (למצטיינים).


עמית גילור זוכה פרס היופי למשחק היפה ביותר!

מיקום בסיום התחרות:

ישעיהו צדקיה, ממועדון אליצור פתח תקוה 8.5 נקודות, ינאי בן ארי, אטיוד רמת גן 8 נקודות, ועם 6 נקודות, לפי שוברי השוויון: גיא לוין מאטיוד רמת גן, דנה כוכבי מרמת גן, שהוכרזה גם כשחמטאית המצטיינת, איגור סטוליארסקי מרחובות ויניב מדובוי ממועדון קריית אונו. יש לציין גם את דניאל איליגוייב ממועדון באר שבע, שכיכב בצמרת הטבלה, בשלבים רבים של התחרות, שיחק עם כל הצמרת והשיג 5.5 נקודות ומעל 40 נקודות מד כושר.

שחקנים רבים מאלה שצוינו אגרו כשלל עשרות נקודות מד כושר ישראלי, כשהתחרות מדווחת גם למד כושר בינלאומי.

מצטיינים לפי קטגוריה של מד כושר" רוברט אנדרייב עד 1900, כעמית גילור עד 2000, יניב מדובוי עד 2100 ואיגור סטוליארסקי עד 2200.

דנה כוכבי, עם 6 נקודות(!), זכתה בתואר השחמטאית המצטיינת ואילו הצעיר, 13, עמית גילור הוכרז כזוכה בתחבולה היפה באליפות, מבין המשחקים שהועברו לשיפוט האמן הבינלאומי יוחנן אפק.


שופטי התחרות: אמילי לוין ועמירם קפלןניהלו בהצלחה את התחרות שופטת פידה אמילי לוין, ששימשה כשופטת הראשית של האליפות, דרור אשכנזי ועמירם קפלן.
*צילום: יואב ניסנבאום