יום ישראלי מוצלח

יום ישראלי מוצלח


 יום ישראלי מוצלח   מאת יוחנן אפק

 

באליפות אירופה גואה המתח ככל שהמאבק על 23 כרטיסי העליה לגביע העולם מתקרב לסיבובי ההכרעה. 

אמש בסיבוב השמיני נפרד אלוף אירופה לשעבר יאן נפומניאנצ'י מן הדבוקה המובילה לאחר שגבר על האנגלי דיוויד הוואל בשעה שכל שבעת שותפיו האחרים להובלה הסתפקו בתיקו. הוא מוליך לפיכך לבדו בראש הדירוג עם 6.5 נקודות.  

נציגינו הבכירים רשמו ניצחונות חשובים ושומרים על סיכוייהם: מקסים רודשטיין גבר על התקווה הגדולה של השחמט הפולני, הצעיר יאן- קז'ישטוף דודא ואיליה סמירין הכניע את אנדריי ז'יגאלקו השניים משתייכים לקבוצה גדולה בת 13 רבי-אמנים הדולקים בעקבות המוביל בהפרש של חצי נקודה. גם אמיל סוטובסקי חזר לתמונה עם ניצחון משכנע  על הפורטוגלי רוי דמאסו. יש לו 5.5 נקודות כמו ל-15 רבי אמנים נוספים. פנחס קנטרג'י ממשיך להתמודד ללא מורא עם רבי-אמנים חזקים ואמש סיים בתיקו עם רב האמן הרוסי איבן בוקאבשין. גם אוהד קראוס,  שחקן מועדון פתח-תקווה, אינו חדל להפתיע. לאחר ניצחונו הסנסציוני בסיבוב השביעי על רב האמן הארמני מלקומיאן השיג אתמול עמדת יתרון ניכר גם מול הכוכב ההולנדי הצעיר רובין ון-קאמפן. ההולנדי שאיבד רגלי והבין שנקלע לצרה הציע תיקו שהתבסס על הפרשי מד הכושר בין השניים. אוהד נענה להצעה אבל מסיבה שונה לגמרי: בשל תענית אסתר שחלה אתמול לא בא כל דבר אוכל לפיו. מראה צלחתו בארוחת הערב העיד עליו שאכן היה רעב למדי. יריבו הכתיר את הצעת התיקו כמסעו החזק ביותר בקרב...

ואולם גיבור יום אתמול במושבה הישראלית הגדולה היה ללא ספק דויד גורודצקי בן ה-14 מרחובות, תלמידו של אלכס מיכלבסקי, שהכניע אתמול רב-אמן ישראלי שני. לאחר שניצח מוקדם יותר את דן זולר נפל גם ארתור קוגן קורבן למשחקו ההתקפי. הריהי המיניאטורה המצודדת להנאתכם:   

דויד גורודצקי- ארתור קוגן

סקנדינבית

1.ה4 ג5 2.ה:ד5 מה:ד5 3.פג3 מהא5 4.ד4 פו6 5.פג3 ג6 6.רג4 ב5?! 7.רב3 ה6 8. 00 רה7? 9.צה1 00 10.ד5! צד8 11.רד2! ב4 12.ד:ה6! ב:ג3 13.ה:ו7+ מו8

או 12...מח8 13.ר:ג3! צ:ד1 14.צא:ד1 מהג7 15.רה5 וזוכה

14.מהה2 מהג7 15.ר:ג3 פד5 16.פז5! רו5 17.ר:ד5 צ:ד5 18.מה:ה7+ מה:ה7 19.צ:ה7 פא6 20.צאה1 צדד8 21.צה8+ צ:ה8 22.ר:ז7+! מ:ז7 23.צ:ה8 השחור נכנע.

אלוף ישראל ויקטור מיכלבסקי שמט יתרון ענק בעקבות משגה קולוסאלי ונאלץ להיכנע מול גבריאל בטאגליני. דני ראזניקוב ועומר רשף  נפרדו בתיקו מכובד בכלים השחורים משני רבי-אמנים חזקים: הארמני זאוון אנדריאסיאן ומן הרוסי ארטיום טימופייב. אלון כהן רביבו, מנהלו הנמרץ של המועדון הירושלמי, התכבד בפתיחת הסיבוב לרגל יום הולדתו אבל לא זכה לשום חסד ביום חגו מיריבו דויד קודישביץ'.

הסיבוב התשיעי שייפתח היום, יום חמישי, בשעה 15.00 יהיה עד לקרבות הצמרת הבאים: נווארה- נפומניאנצ'י; קורובוב- סמירין; סרגיסיאן-פופוב; מוטילב-בארטל; וולוקיטין-רודשטיין; נאייר-ניסיפיאנו ואיליושנוק-חיסמאטולין. הקהילה הישראלית תעקוב בעניין מיוחד  גם אחר המפגשים: לאזניצקה- סוטובסקי; גראנדליוס- קנטרג'י; זובוב-קראוס ודראשקוביץ'- גורודצקי. משחקי הסיבוב ישודרו ישירות מן האתר הרשמי:

www.eicc2015.com

  אולפן אינטרנטי ופרשנות שוטפת באתר צ'ס.קום עם רבי האמנים אלון גרינפלד ואליק גרשון. את ארכיב הוידאו המלא של השידורים (כולל ראיונות עם שחקני צמרת)  ניתן למצוא כאן:

https://new.livestream.com/chess

דיווח יומי באנגלית  עם צילומים וקרבות אפשר לקרוא גם באתר המוביל:

www.chessbase.com