ללא הפתעות מרעישות- דיווח הסיבוב השני

ללא הפתעות מרעישות מאת: יוחנן אפק


  ללא הפתעות מרעישות    

 

הסיבוב השני באליפות אירופה בשחמט הנערכת במלון רמאדה בירושלים, כבר הפגיש ביניהם רבים מרבי האמנים  המשתתפים ולפיכך לא נרשמו בו מן הסתם הפתעות מרעישות מן הסוג שהיינו עדים לו בסיבוב הפתיחה.

 

 בתום הסיבוב השני  שומרים 25 רבי-אמנים (וביניהם רק ישראלי בודד- תמיר נבאתי) ואמן בינלאומי אחד על מאזן מושלם. מבין שבעה אלופי אירופה לשעבר המתמודדים בתחרות  רק האלוף הנוכחי , הרוסי אלכסנדר מוטילב, ניצח בשני משחקיו שעה שכל ששת עמיתיו ובכללם הישראלי אמיל סוטובסקי כבר שמטו חצי נקודה. הסיבוב השלישי יחל היום, יום חמישי בשעה 3 והכניסה למבקרים היא חופשית. ניתן לעקוב אחר מהלכי המשחקים, למצוא מידע עדכני על התוצאות והזיווגים היומיים וכן את כל הקרבות  באתר האינטרנט הרשמי של האליפות . באתר צ'ס.קום ניתן לצפות בקרבות המרכזיים של הסיבוב עם פרשנות צמודה של רבי האמנים אלון גרינפלד ורונן הר-צבי. הפרשנות היא באנגלית ואולם בכל שעה עגולה יש הערכת מצב גם בשפה העברית.

                                   אורח באולפן                                       

אורח הכבוד היה אתמול בכיר שחקני ישראל בוריס גלפנד שגם נאות להתארח בעמדת הפרשנים באולפן האינטרנטי החי של התחרות. הוא נטל חלק פעיל בניתוח העמדות בקרבות הצמרת וגם נאות להשיב לכמה משאלותיו של  המראיין אלון גרינפלד. לאחר שהביע את התרשמותו החיובית מאולם התחרות המרווח ותנאי המשחק הנוחים, הוא התייחס גם לשאלה המסקרנת חובבי שחמט רבים בישראל ובעולם: מדוע בעצם אינו נוטל חלק בעצמו בתחרות כה חשובה? הוא הודה שאמנם שקל השתתפות ואולם לוח הזמנים התחרותי הצפוף שלו בחודשים האחרונים ושורת אירועי העל הצפויים לו החל מחודש אפריל, לרבות סבב הפרס הגדול, מאלצים אותו ליטול פסק זמן כדי לשוב לכושר גופני ותחרותי נאות לקראת המבחנים שנכונו לו.

את הראיון אפשר לראות כאן:   

https://www.youtube.com/watch?v=u3BiYPybf9Y

 

 

                                                             ערב גאלה

בערב גאלה שנערך אמש במקום על-ידי האיגוד הישראלי לשחמט, הוענקו מילגות מיוחדות לנערים שהצטיינו במיוחד במרוצת השנה החולפת על-שמו של מי שהיה יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט ולימים סגן ראש הממשלה, יוסף (טומי) לפיד. אלמנתו, הסופרת שולמית לפיד, פתחה את מסכת הברכות הקצרות והלבביות ובנה חבר הכנסת יאיר לפיד, אשר נבצר ממנו להגיע לאירוע בעיצומה של מערכת הבחירות שיגר ברכה מצולמת. עוד נשאו דברים האלוף (מיל.) עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס התומך בלימוד שחמט בפריפריה, ישראל גלפר סגן נשיא הפיד"ה (פדרצית השחמט הבינלאומית) אריה קפלן, יו"ר איל"ת (איגוד ענפי הספורט הלא-אולימפיים) וראש עיריית ראש העין שלום בן-משה. יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, סיפר על התפקיד החשוב שמילא משחק השחמט בעידודה ושרידותה של יהדות ברית המועצות וגם בחייו הוא במיוחד בשנות שבתו בכלא הסובייטי. עוד כיבדו את הערב בנוכחותם שניים מן התומכים היותר בולטים בפרוייקט  "האלוף הבא" לקידום כשרונות שחמט מבטיחים: נציג משפחת שיינברג ויואל גבע מנהל בית הספר למתמטיקה הנושא את שמו. את המלגות כמו גם את תעודות ההוקרה לידידי השחמט הישראלי, העניקו נשיא האיגוד, השופט בדימוס תיאודור אור ויו"ר האיגוד משה שלו. את הערב שכלל גם ארוחת ערב ותוכנית אמנותית מגוונת ניווט המנהל הכללי של איגוד השחמט אריה אלדר.

 

https://chess24.com/en/read/news/eicc2015-R1

 

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premiu מאמר מאת ישראל שרנצל על פתיחת התחרות ביומון "הארץ":

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2573475

בתמונה- אמיל סוטובסקי- אלוף אירופה לשנת 2001, חבר נבחרת ישראל ונשיא איגוד המקצוענים העולמי צילום: יואב ניסנבאום