לקראת הדו-קרב: סקירה מוקדמת והערכות מקצועיות

ההכנות מסתיימות והמשחקים עומדים להתחיל. מה הסיכויים של גלפנד? אילו פתיחות צפויות לנו החל מיום שישי? מה אפשר ללמוד מההיסטוריה של אליפות העולם? על כך בכתבה הבאה.


בתמונה: גלפנד ואנאנד מצטלמים באולם המשחקים לאחר שבדקו את התנאים לשביעות רצונם. עומד ראשון משמאל: ישראל גלפר, סגן נשיא פיד"ה

תמונות ראשונות כבר מגיעות אלינו ממוסקבה, והמשחקים עצמם עתידים להיפתח ביום שישי. מה הולך לקרות על גבי הלוח? נראה כי בכל הקשור לדו-קרבות על אליפות העולם, הנבואה ניתנה לשוטים. מי חזה את הפסדו של אליוכין לאאובה ב-1935?! מי העריך שבוטביניק בן ה-50 ימצא את הכוחות לגמול למיכאל טל המבריק ב-1961?! מי ציפה שקרפוב יוביל 0:5 נגד קספארוב ב-1984, אבל לא יגיע לעולם לניצחון השישי והמכריע?! ומי נתן סיכוי כלשהו לקראמניק נגד קספארוב ב-2000?!

 

אכן, לדו-קרבות על אליפות העולם יש "חוקים" משלהם ודינמיקה משלהם. ב-1995 פתח אנאנד מצוין נגד קספארוב – שמונה תוצאות תיקו וניצחון ראשון במשחק התשיעי – ואז התמוטט. ב-2010 אותו אנאנד הובס במהירות במשחק הראשון נגד טופאלוב, חזר לעצמו וניצח "בדקה ה-90".

 

לפיכך צריך לקחת את כל התחזיות המוקדמות וגם את הסקרים המקוונים הנותנים יתרון 85% מול 15% לאנאנד, בעירבון מוגבל. תוצאות אמת מושגות רק על הלוח. אנאנד נהנה מיתרון של 64 נקודות במד-כושר, 2791 מול 2727, אבל גלפנד מיטיב לשחק באופן מסורתי בתחרות הרשמיות ומשיג בהן רמת ביצוע העולה בהרבה על מד-כושרו. הוא ניצח בתחרות המועמדים בקאזאן בזכות ולא בחסד. ארוניאן וקראמניק המנצחים תדיר בתחרויות העל, הודחו לאחר שברגע האמת לא השכילו לנצח אפילו משחק אחד בקצב מלא. בוריס גלפנד עמד במתח בצורה נפלאה והגיע לשיאו במשחק השישי והמכריע נגד גרישצ'וק, ששבר את רצף תוצאות התיקו.

 

מאז התמסר גלפנד להכנות לקרב על הכתר. כל התחרויות שבהן השתתף היו רק בבחינת משחקי אימון והכנה. גם אנאנד מיעט לשחק והרבה להתכונן עם אותו צוות עוזרים שהביא לו את ההצלחות נגד קראמניק וטופאלוב. אז מה צפוי לנו החל מיום שישי?! אני מאמין ששני השחקנים, ביחד עם צוות עוזריהם, כבר החליטו על רפרטואר הפתיחות, לפחות לשני המשחקים הראשונים. האם הם ינקטו נוסחי פתיחה שכבר שוחקו על ידיהם רבות בעבר, או שמא ינסו להפתיע את היריב בנוסחים שלא נכללו ברפרטואר שלהם בעבר?

 

לדעתי, נכון ל-2012 גורם ההפתעה בבחירת הפתיחות חשוב יותר מאי פעם. אני מניח שעוזריו של אנאנד למדו בקפדנות את נוסחי הפתיחה האהובים על גלפנד (וגם להיפך) ולא היססו להשתמש באזמל המנתחים המודרני – הלוא הוא תוכנות מחשב רבות עוצמה המתחזקות משנה לשנה. ייתכן שיש להם גם הפתעות מוכנות בפתיחות שגלפנד עדיין לא שיחק, אבל זכירת ניתוחי המחשב לעומקם מותנית בכך שהשחקן חזר עליהם ממש לפני המשחק, לכן בחירת פתיחה לא צפויה עשויה להעניק לכל אחד מהמתמודדים יתרון משמעותי.

 

לדעתי חשוב שגלפנד יפתיע את יריבו כבר בהתחלה. לשני היריבים חסרה כרגע פרקטיקה תחרותית, לכן אני מאמין שבמשחקים הראשונים יש סבירות גבוהה יותר לשגיאות, הווה אומר להכרעות. בחירות פתיחה שמרניות עלולות להביא לרצף של תוצאות תיקו, כפי שכבר ראינו לפני שנה בקאזאן.

 

לאחרונה אנאנד אינו בוחל בתוצאות תיקו. בתחרות לזכר טל במוסקבה הוא השיג 9 תיקו ב-9 משחקים. האם רצף של תיקו הוא לטובת גלפנד או לטובת אנאנד? אמנם גלפנד הסתדר יפה נגד גרישצ'וק לאחר חמש תוצאות תיקו, אבל נראה שהסיכוי הטוב ביותר להכריע את הדו-קרב הזה לטובתו, או לפחות להשיג מקדמה, הוא במשחקים הראשונים.

 

שאלה מעניינת אחרת המעסיקה את חובבי השחמט היא האם נראה בדו-קרב הזה את המסע 1.ה4, שנדחק לקרן זווית בשלושת הדו-קרבות האחרונים (2006, 2008, 2010). בצעירותו פתח אנאנד 1.ה4 דרך קבע, אבל בזמן האחרון הוא משתמש במסע זה לעתים רחוקות. גלפנד מיעט להשתמש במסע 1.ה4 לאורך כל הקריירה שלו. בזמן האחרון נראה כי הפתיחה הספרדית, ובייחוד נוסח ברלין, מובילה לעמדות יציבות ביותר לשחור. ניסיונותיו של ארוניאן להפתיע את קראמניק עם 1.ה4 לא הניבו שום תוצאה. עם זאת, גלפנד לא השתמש בעבר בנוסח ברלין. הפתיחות האהובות עליו נגד 1.ה4 הן נוסח ניידורף החריף בסיציליאנית והגנת פטרוב הסולידית.

 

ב-1995 אנאנד השיג עמדות טובות נגד נוסח ניידורף של קספארוב, אך כשל לאחר שאלוף העולם שלף "משום מקום" את נוסח הדרקון. כיום אנאנד מנוסה יותר וגם הרמה של הכנות הפתיחה שונה לגמרי. ואולי הוא מאמין ש-1.ד4 יספיק לו כדי לגבור על גלפנד?! בדו-קרבות המועמדים גלפנד בחר בגמביט המלכה הסולידי והפגין שם הכנות מצוינות נגד גרישצ'וק.

 

באשר למשחקים שבהם יפתח גלפנד בלבן, נראה שהשימוש במסע 1.ה4 יהיה הפתעה (בהתחשב בכך שאף לא אחד מעוזריו של גלפנד נוהג להשתמש במסע זה). עם זאת, איני מוציא זאת מכלל אפשרות. נגד 1.ד4 אנאנד שיחק בעבר מגוון פתיחות: גמביט המלכה, סלאבית, סמי-סלאבית, נימצו הודית, גרינפלד ועוד. אני מניח שהצוות של גלפנד ערך הכנות מדוקדקות לכל אחד מהתרחישים האלה. ייתכן גם שבחלק מהמשחקים נראה את המסעים 1.ג4 או 1.פו3.

 

נותר רק להמתין בקוצר רוח לרגע האמת, החל מיום שישי. אני מאמין שצפוי לנו דו-קרב מעניין מאוד מבחינה תיאורטית. 

להלן כל משחקיו של גלפנד מהשנים 2011-12:

@@gelfand-recent.pgn@@
 

וכל משחקיו של אנאנד מאותה תקופה:

@@anand-recent.pgn@@

   יואב ניסנבוים מראיין את   רב-האמן רמי סופר : מבט לפני ההתחלה - היריבים, הסיכויים ועוד.......

 


אתר הדו-קרב גלפנד - אנאנד


moscow2012.fide.com/en/      אנגלית
http://moscow2012.fide.com/   רוסיתסקירות יומיומיות גם  באתר המוביל

 :   http://www.chessdom.com/anand-gelfand-live