יומן פסטיבל נתניה סיבובים 8 ו9

בוריס גלפנד ומיכאל אנטיפוב כובשים את הבכורה בנתניה. גלפנד ישחק בפרס הגדול בדצמבר


היום השמיני: המאסטרס נאבקים לשיפור המיקום  

שלושה מבין חמשת קרבות הסיבוב השמיני והלפני אחרון בתחרות המאסטרס נסתיימו בהכרעה במאמץ להגדיל את הפרוסה בעוגת הפרסים. לבוריס גלפנד הבלתי מנוצח היתה זו הזדמנות אחרונה לנצל את הכלים הלבנים כדי לנסות ולחבור אל הפסגה והוא אמנם עשה זאת ברוב סגנון מול מוליך הדירוג המוקדם, האנגלי לוק מקשיין.

ללבן עדיפות במאבק על הערוגות הלבנות והוא בונה על חולשת הרגלים השחורים. 33.צגא3! צוד8?!

נחוץ 33...פו5!

34.צא8 פב3? 35.צ:ד8+ צ:ד8 36.פד6!! ה4!? 37.פו7+ מח7

או 37...מז8 38.פ:ד8 פ:א1 (38...ר:א1 39.רג4+) 39.ר:ה4 פב3 40.מה2 והלבן זוכה.

38.ר:ה4+ מז8 39.פ:ד8 ר:א1 40.מה2 פג1+ 41.מו3 פא2 42.ב5 פב4 43.ב6 רד4 44.פ:ב7 פא6 45.ר:ג6 פ:ג5 46.פ:ג5 ר:ג5 47.ב7 רד6 48.מה4 מו7 49.מו5 רג7 50.רד5+ מה7 51. מז6 השחור נכנע.

בוריס גלפנד. ניצחון משכנע בדרך לבכורה

גם אליאנוב מתאושש להפליא מפתיחה איטית עם ניצחון שני רצוף על חשבונו של נבאתי שנחלש לאחר פתיחה מוצלחת. 

כלי הלבן תפסו עמדות תקיפה נוחות והוא מסיים את הקרב ב"הרמת" אפיינית של צריח עם העברתו הקטלנית לאגף המלך.

37.צ1ג6! צב1+ 38.מח2

לשחור אין הגנה ראויה מפני המסע הבא של היריב.

38...צז8 39.צ:ז6! צ:ז6 40.צ:ו7+ השחור נכנע.

פוסטני דחה, מן המקום האחרון ובכלים השחורים, הצעת תיקו של יריבו סווידלר כי כבר "לא היה לו בעצם מה להפסיד" עד מהרה הסתבר שדווקא כן, כי היריב (להזכירכם – 8 פעמים אלוף ארצו) עטה לפתע רוח קרב ובמשחק התקפי משובח הנחיל ליבגני את הפסדו החמישי בתחרות. שני הקרבות הנותרים, דובוב-דומינגז ורודשטיין-סמירין, היו קצרים במיוחד בטרם נחתמו בתיקו "של רבי אמנים".

הדירוג במאסטרס ערב הסיבוב האחרון: גלפנד ודומינגז.5 נק' כל אחד; אליאנוב, דובוב וסמירין 4.5 כל אחד; מקשיין ורודשטיין 4 כל-אחד; סווידלר ונבאתי 3.5 כל-אחד; פוסטני 2.

במוקד הסיבוב האחרון יעמוד, כאמור, הקרב גלפנד-דומינגז בין שני המועמדים לבכורה.

בפתוחה: אנטיפוב שועט אל הבכורה

:

המוליך בראש התחרות הפתוחה, רב האמן הרוסי מיכאל אנטיפוב, ממשיך לעשות את דרכו בביטחה אל הבכורה כשהוא מקפיד לשמור מרחק מדבוקת רבי האמנים האוקראינים הדולקים בעקבותיו ומייחלים לשווא למעידתו. . בסיבוב השמיני סיים אנטיפוב בתיקו את משחקו עם אלכסנדר זובוב ובתוצאה דומה נסתיימו גם קרבות הצמרת דבויריס – מויסיינקו ויפימנקו- גורודייצקי. תוצאות התיקו בצמרת נוצלו למיטב בידי הישראלי ר"א טל בראון שהנחיל למולדבי דמיטרי סווטושקין הפסד שני רצוף והדיחו מן המאבק על הפרסים הראשונים. טל רחוק רק כדי חצי נקודה מן המוביל ויתמודד עמו על הבכורה בסיבוב האחרון. בשאר הלוחות היו הרבה הכרעות במאמץ לשפר מיקום לקראת ה"מאני טיים" וכמדי סיבוב גם הפתעות. הבולטות שבהן היו הפסדיהם של אלוף ישראל ר"א אלון גרינפלד לא"פ עידו גרשטיין ושל אלופת ישראל אב"ל יוליה שווייגר ליונתן ניסים.

ערב הסיבוב האחרון נראה הדירוג בצמרת הגבוהה כך: אנטיפוב 7, בראון 6.5, יפימנקו, זובוב, קורובוב, מויסיינקו, פרליגראס, רויז, גורודצקי, סיווק, רוזנטאליס 6 כל-אחד.

עיני הכל נשואות למאבקי הסיבוב האחרון על קרן הפרסים האטרקטיבית, הן על פרסי הדירוג הכללי והן על פרסי קטגוריות ההצטיינות השונות. אלה יחלו ביום שלישי בשעה 11.00 ובמוקד יעמדו הקרבות: אנטיפוב- בראון; קורובוב-זובוב; מויסיינקו- רוזנטאליס; סיווק- פרליגראס; דבויריס-יפימנקו וגורודצקי-רויז.

מיכאיל אנטיפוב- צעד בטוח בדרך לניצחון גדול

היום התשיעי: פסטיבל ענק וססגוני והצלחה בינלאומית מרשימה

הקרב המרכזי של הסיבוב האחרון ב'מאסטרס' , בין שני המוליכים בראש, דומינגז פרז מול גלפנד, היה הבטחה למאבק טיטאנים בכל ענף ספורט אחר (או עם שיטת ניקוד אחרת) אבל בשחמט יש גם אופציה אחרת . דומינגז שתיקו הספיק לו לחלוקת הבכורה, שיגר הצעה פייסנית במסע ה-14 ובוריס נענה ללא דיחוי..הניצחון בתחרות החזקה ביותר שנערכה אי פעם בישראל החזירה את השחקן הבכיר שלנו, הוותיק והמנוסה בקבוצת המאסטרס לקידמת הבמה, לאחר תקופה די ממושכת של אי יציבות בכושרו התחרותי. לא זו בלבד שהיה היחיד שצלח את האירוע כולו בלתי מנוצח, אלא שהישגו גם הבטיח לו מקום בשלב האחרון של תחרות הפרס הגדול היוקרתית שתתארח בדצמבר בארץ. בנאום הניצחון שלו הודה לכל מי שנרתם כדי להביא לארץ ולהוציא אל הפועל אירוע בסדר גודל כזה וגם לא שכח לציין את התמיכה של משפחתו שנכחה במקום בהרכב מלא ושל מאמנו משכבר הימים אלכסנדר חוזמן.

אליאנוב המשיך את הקאם בק המרשים שלו על חשבונו של סמירין. איליה נקט בלבן בנוסח רוסולימו כנגד ההגנה הסיציליאנית והימר על הקרבת רגלי שהאוקראיני לא ראה סיבה טובה לדחות. השחור יזם חילופי מלכה וצריח ונותר עם עדיפות ברגלי בסיום צריחים אותו מימש במקצועיות.שלושה ניצחונות רצופים בסיום העניקו לו באורח קצת בלתי צפוי את המקום השלישי המכובד מאוד באירוע. הוא עצמו היה נרגש מאוד מהישגו אותו הקדיש בפוסט מרגש לאביו המנוח ולא שכח לציין לשבח, כמו רבים אחרים, את הארגון המתוקתק של האירוע.

  גם רודשטיין נהנה, בצד השחור של הגנת גרינפלד, מעדיפות ברגלי מול פוסטני. הוא ניווט את הקרב לסיום של צריח ורץ לכל צד אך כיוון שכל הרגלים ניצבו באגף אחד לא מצא דרך לנצל את היתרון. לקראת ביקורת הזמן מיהר להגן על רגלי מותקף ושמט בכך את הסיכוי הממשי היחידי להעמיד את היריב בפני קשיים רציניים. בהמשך לא קיבל הזדמנות שניה והנקודה חולקה במסע ה-61. הקרב נבאתי- דובוב היה שקול לאורך כל הדרך ונחתם בתיקו מוצדק בסיום צריחים שווה רגלים ודובוב, צעיר המשתתפים וגם אלוף העולם בשח מהיר, נאלץ לוותר על הסיכוי להצטרף לצמד מנצחי התחרות.

הנה הדירוג הסופי ובסגנון אמריקני גם פירוט הפרסים: 1.-2. בוריס גלפנד ולינייר דומינגז פרז (ארה"ב) 5.5 נקודות (ו-22.500 דולר) כל אחד; 3.- 4. פבל אליאנוב (אוקראינה) ודאניל דובוב (רוסיה) 5 נקודות (ו-12.500 דולר) כל אחד; 5.- 7. מקסים רודשטיין, פיטר סווידלר (רוסיה) ואיליה סמירין 4.5 נקודות (ו-6667 דולר) כל-אחד; 8- 9. לוק מקשיין (אנגליה) ותמיר נבאתי 4 נקודות (ו-3500 דולר) כל אחד; יבגני פוסטני 2.5 נקודות ו-3000 דולר.

שלישיית מנצחי המאסטרס על בימת הכבוד

בפתוחה: אנטיפוב נטל את הבכורה

בתחרות הפתוחה נטלו חלק 143 שחקנים משמונה פדרציות שהתמודדו על קרן פרסים בת 170 אלף ש"ח 123. 22 מן המשתתפים היו רבי אמנים, 13 אמנים בינלאומיים, 17 אמני פיד"ה ושתי אמניות פיד"ה.

בסיבוב הנעילה סיימו מיכאל אנטיפוב וטל בראון הקרב המיניאטורי ביניהם בתיקו כחלוף 10 מסעים בלבד וגם כאן ניטלה מן הצופים החוויית הספורטיבית של הלחימה על התואר גם אם על פי מהלך התחרות המנצח אכן היה ראוי לתוארו יותר מכל.

מנצחי התחרות הפתוחה מימין לשמאל: טל בראון, מיכאיל אנטיפוב ואלכסנדר מיוסיינקו

לפנינו שתי הכרעות מצודדות מסיבוב הנעילה: 

לבן: אלכסנדר מויסיינקו שחור: אדוארד רוזנטאליס 

הלבן הכריע את הקרב בסגנון שובה עין תוך ניצול מוצלח של "תקיעות" המלך השחור במרכז הלוח : 30.צ:ג5! ב:ג5 31.ר:ג5+מה8 32.צה1 צה7 33.מהז4! מהד7?

 הכרחי היה 33...מהג8! כדי לשמור מפלט נוסף למלך השחור על ד7.

34. ר:ה7 מ:ה7 35.מהז5+ מו7 36.מהו4+ מה7 37.מהז5+ מו7 38.מהה5 צו8 39.צג1 מז8 40. צג7 צו5

עם אקורד סיום מרשים:

41.צג8+ צו8 42.מהח8+!! השחור נכנע.

לבן: ויקטור מיכלבסקי שחור: קיריל שובין

18.מהו5! פ:ג5?! 19.ב:ג5 ח4 20.רג4 צאד8 21.ו4 צוה8 22.מהח5 צב8 23.ג6! ח:ז3 24.ח:ז3 ז6 25.מהח7+ מו8 26.צח6! השחור נכנע . הוא חסר אונים אל מול האיום 26.צ:ז6! 

3 פעמים אלוף ישראל ושותף לניצחון בתחרות נתניה 1977 נתן בירנבוים- סניור מצטיין.

הדירוג הסופי: מיכאל אנטיפוב (רוסיה) 7.5 נקודות והמחאה נאה בת 30 אלף ש"ח; את המקום השני חילקו עם 7 נקודות אלכסנדר מויסיינקו (אוקראינה)ו- 23,000 ש"ח וטל בראון 21.000 ש"ח. אחריהם:

 זכר יפימנקו, אלכסנדר זובוב, ויטלי סיווק (שלושתם מאוקראינה); מירצ'ה-אמיליאן פרליגראס (רומניה), סמן דבויריס(רוסיה), ויקטור מיכלבסקי (כולם רבי אמנים) , אב"ל אייל גרינברג, ר"א אנטון קורובוב (אוקראינה), ר"א מיכאל רויז, אב"ל דויד גורודצקי, אב"ל אריאל ארנברג (פרס נער מצטיין) , ור"א בוריס קנצלר צברו 6.5 נקודות כל-אחד; האמנים הבינלאומיים גבריאל פלום (צרפת), נתן בירנבוים (פרס סניורים), רומן בר, נמרוד ויינברג, רבי האמנים אדוארד רוזנטליס (ליטא), טל אברג'ל (צרפת) ואיליה חמלניקר וא"פ יאיר פרחוב (פרס שני- לנער מצטיין) 6 נקודות כל אחד.

נשים מצטיינות: מיכל להב ויוליה שוייגר

פרסי קטגוריות נוספים נטלו הנשים המצטיינות אלופת ישראל בעבר מיכל להב ואלופת ישראל המכהנת יוליה שווייגר וכן הילדים המצטיינים ליאור מוסיוק (שהפתיע כמה וכמה שועלי קרבות ותיקים) ואיתן רוזן. כשחקן המפתיעים (ביצוע לעומת תחזית) הוכתרו גיא צירילמן ודניאל איליאגוייב. פרסי קטגוריות הוענקו לקוסמין פרליגראס ( אחיו הצעיר של רב האמן מרומניה ששיחק גם הוא בתחרות) עד 2300; איגור צין עד 2100; יואב יוסופוף עד 1900; אריה קושניר עד 1700.

אחרון –אחרון: ציונים לתואר אמן בינלאומי השיגו אור ברונשטיין ועידו גרשטיין וציון לתואר רב אמנית השיגה מיכל להב עם תצוגה מכובדת של חמישים אחוז מול הרכב יריבים חזק מאוד!

נערים מצטיינים. אלופי ישראל אריאל ארנברג ויאיר פרחוב

תכנון וביצוע מתוקתקים 

הפסטיבל הבינלאומי באיצטדיון הכדורגל העירוני של העיר נתניה היה אירוע בשחמט קלאסי הגדול והמרשים ביותר שנערך אי פעם בישראל. הוא כלל את שתי התחרויות החזקות ביותר מסוגן שראינו בארץ שיא מדהים למסורת המפוארת של תחרויות בינלאומיות שנערכו בעיר במילניום הקודם. הוא היה ניסיון מוצלח למלא את החלל שיצר חסרונם הבולט של האירועים הבינלאומיים אשר נעלמו במרוצת השנים.

להצלחה הגדולה של פסטיבל נתניה שותפים רבים, הראויים לשבח על המאמצים ועל פירותיהם.האירוע נערך על ידי איגוד השחמט בשיתוף עם עיריית נתניה והודות לתרומה מיוחדת של הנדבן רומן אברמוביץ'.

 יו"ר האיגוד לשחמט, משה שלו, ראוי למחמאות על החלום והגשמתו ועל גיוס המשאבים; מנהלי האירוע, עמירם קפלן ורמי טל, הוציאו אל הפועל הפקה מורכבת ומרהיבה שהסבה הנאה רבה לשחמטאים ולמבקרים הרבים; חבר המנהלים והשופטים בראשותם של השופטים הבינלאומיים המנוסים ליאור גל ואלמוג בורשטיין העביר אירוע ענק במיומנות רבה ובנועם הליכות; רב אמן אליק גרשון, בהופעת בכורה כאמן הטכנולוגיה, ביצע ללא דופי את העברת השידורים החיים וניהול האתר הרשמי; יואב ניסנבוים וד"ר מרק ליבשיץ הנציחו את האירוע הייחודי בעדשות מצלמותיהם. מאחורי הקלעים היו עוד שותפים רבים להצלחת האירוע , עובדי איגוד השחמט בראשות המנכ"ל גיל בורוחובסקי, עובדי עיריית נתניה והאצטדיון העירוני ; משרד יחסי הציבור של חיים זיסוביץ' וגם הצוותים מאירי הפנים של מלון מגדל דויד, מסעדת "מרקש" וההסעות שהנעימו את שהותם של השחקנים האורחים. היתה זו , ללא ספק, חגיגת שחמט ענקית שהותירה טעם של עוד!

את כל התוצאות, הקרבות ומהלך התחרויות ו מידע נוסף על המשתתפים ותחריות העבר אפשר לראות כאן באתר הרשמי:

http://imt.chess.org.il/

וגם כאן:

https://theweekinchess.com/chessnews/events/netanya-international-chess-festival-2019

מאלבומי התמונות של יואב ניסנבוים אפשר ליהנות על הדף הרשמי של פסטיבל נתניה בפייסבוק.

https://en.chessbase.com/post/gelfand-wins-netanya-2019 עוד על האירוע לקוראי אנגלית

ולקוראי רוסית:

http://9tv.co.il/news/2019/07/04/272287.html?fbclid=IwAR1pp4bw5IfiDHEvcI_EbsqjEmIy51vsyz-1MQX46SVH7Uedp759tD1Lw

כתבכם מתנצל בפני קוראיו על העיכוב בפרסום כתבת הסיכום למרות הנסיבות המקלות.

צילומים: יואב ניסנבוים