אירועים בשולי אליפות אירופה

אירועים בשולי אליפות אירופה


 אירועים בשולי אליפות אירופה

מאת יוחנן אפק

 

סמינר פיד"ה לשופטים

במלון רמאדה נערך במהלך אליפות אירופה סמינר לקידום שופטים לקראת התואר שופט פיד"ה. 16 שופטים ישראלים נטלו חלק בסמינר שנסב על שורה של נושאים תאורטיים ומעשיים: חוקה ושיפוט,ארגון וניהול תחרויות,אתיקה בשחמט,שיטות לניהול תחרויות-שוויצרית,ליגה ועוד,שיטות שובר שוויון,הפעלת שעונים בקצבי זמן שונים,דרוג ומד כושר וניתוח ארועי שחמט.

בין המשתתפים בסמינר היו שתי אמניות בינלאומיות-אילנה דוד ואנג'לה בורסוק, רב האמן רם סופר והאמן בינלאומי-מיכאל קליינבורג. עם צוות המרצים נמנו השופטים הבינלאומיים: השופט הראשי של אליפות אירופה ומנהל הסמינר, אלמוג בורשטיין וסגנו אשוט ורדפטיאן, ד"ר שלמה קנדלשיין, ד"ר מרדכי שורק ואבי דורנר. הסמינר אורגן על-ידי ועדת החוקה והשיפוט של איגוד השחמט ואושר ע"י הפידא. המשתתפים גם  נבחנו על-ידי מנהל הסמינר ומי שזכה לציון 80 ומעלה עבר עוד משוכה בדרך לתואר שופט פיד"ה.     .

 

טכנולוגיה חדשנית

במהלך אליפות אירופה הוצגה טכנולוגיית שידור משחקים חדשנית. הטכנולוגיה, המפותחת על ידי חברת Chess Vision (http://chessvi.com), מסוגלת לתרגם משחק שחמט לסדרה מתועדת של מהלכים על ידי שימוש בטלפון חכם  ולשדר את המשחק לצפייה בזמן אמת וגם לאחר מכן לכל דורש ובכל פלטפורמה.

לדברי צחי שלו, מנכ"ל החברה  "צ'ס ויז'ן שמה לעצמה יעד לעשות מהפכה בעולם השחמט ולהקליט כל משחק שחמט תחרותי ובכך להוות את הפלטפורמה המובילה לשידור משחקים בעולם השחמט. בשלב זה, אנחנו מתכננים לשדר תחרויות נבחרות כבר במהלך שנת 2016 אנו שואפים לספק את האפליקציה לכל דורש. כל פדרציה, מועדון או מנהל תחרות המעוניין לשדר משחקים, מוזמן לפנות אלינו."

כיום, טכנולוגיית שידור המשחקים מתבססת על לוחות וכלים ייעודיים כאשר לצורך הפעלתם יש לשכור טכנאי מיוחד המכיר את המערכת. עקב כך, עלויות השידור הן  גבוהות ותחרויות רבות אינן משודרות. אפילו באליפות אירופה הנוכחית, רק 60 מתוך 125 לוחות משודרים מדי סיבוב. "החזון שלנו ב Chess Vision הוא לפתח מוצר אמין, קל לתפעול ושווה לכל כיס" אומר שלו.

 

בתמונה: השופט הראשי באליפות אלמוג בורשטיין וסגנו אשוט ורדפטיאן   צילם: ד"ר מרק ליבשיץ