צמרת צפופה באליפות אירופה

צמרת צפופה באליפות אירופה


  

צמרת צפופה באליפות אירופה     מאת יוחנן אפק

 

גם הסיבוב השביעי של אליפות אירופה בשחמט סיפק לנו אמש סנסציה תורנית מהדהדת ונחת לאומית כאשר הישראלי הצעיר אוהד קראוס זכה להישג מדהים נוסף  בגברו על רב האמן הארמני הראנט מלקומיאן הגבוה ממנו בקרוב ל-500 נקודות מד-כושר!                                                                  

את האות לתחילת הסיבוב השביעי, נתן אתמול השופט הבינלאומי אליהו לבנט, מנהלו המיתולוגי בן ה-87 של מועדון באר-שבע, מי שהקים יש מאין אימפריית שחמט בבירת הנגב עם עלותו לארץ בתחילת שנות השבעים.

בעקבות ריבוי תוצאות התיקו בצמרת האליפות, תופחת הפסגה בהתאם למספר הנצחונות בקרב הדולקים אחר המוליכים בראש. אמש בסיבוב השביעי נסתיימו בשלום חסר אירועים מיוחדים הקרבות בין המובילים: מוטילב-נפומניאנצ'י ובארטל-סרגיסיאן כל הארבעה אמנם שמרו על מקומם בחוד הדירוג עם 5.5 נקודות כל-אחד, אבל הצטרפו אליהם חמשת המנצחים בקבוצה שפיגרה אחריהם בחצי נקודה ערב הסיבוב, למרבה הצער גם על-חשבון נציגינו מי שחזר אל הפסגה לאחר שנעדר ממנה למשך סיבוב אחד בלבד הוא האוקראיני אנטון קורובוב שבקרב רב אירועים וריגושים הנחיל לישראלי אמיל סוטובסקי את הפסדו הראשון בתחרות. גם פנחס קנטרג'י המפתיע נוצח לראשונה בידי הרוסי איבן פופוב. לאחר שהיטיב לשחק במרבית שלבי הקרב שגה לפתע קשות ונאלץ להניח את נשקו ללא דיחוי. אל חבורת המובילים הצטרפו גם האנגלי דיוויד הוואל שגבר על הרומני מספר אחת קונסטנטין לופולסקו, הגרמני (עד לא מכבר בכיר שחמטאי רומניה) ליביו-דיטר ניסיפיאנו שניצח בקרב מסמר שיער את הרוסי איבן בוקאבשין והאוקראיני אנדריי וולוקיטין שגבר על הרוסי אלכסיי גוגאנוב.

שני ישראלים שומרים על סיכוייהם במרחק חצי נקודה בלבד מן המובילים: איליה סמירין שסיים אמש בתיקו את משחקו עם יאן-קז'ישטוף דודא, התקווה הצעירה של השחמט הפולני ומקסים רודשטיין שגבר בשחור, בדרבי של אלופי ישראל לשעבר, על תמיר נבאתי. יבגני פוסטני המשיך במסע ההתאוששות שלו עם ניצחון על האוקראיני ויטאלי סיווק אלא שמפגשיהם של ארבעה ישראלים אחרים (כולם בכלים הלבנים) עם רבי אמנים רוסיים חזקים נסתיימו בתבוסה מוחלטת: בורוחובסקי,מיכלבסקי, בראון ונקר נכנעו ללא תנאי לאלכסייב, גראצ'ב, דרייב וריאזנצב.  ארתור קוגן לא היטיב לחשב סדרת מסעים מול האיטלקי מרקו קודנוטי ונותר בגרעון כלי. במשחקי הדרבי הישראליים גבר אלכס חוזמן על אורי קובו; אלוף ישראל לשעבר נתן בירנבוים ניצח את דן זולר.ודני ראזניקוב את אלופת נשות ישראל אולגה וסילייב.  יונתן בקלצ'וק נפרד בתיקו מכובד מרב האמן הרוסי מיכאיל  אנטיפוב.

הסיבוב השמיני יחל היום בשעה 3 אחה"צ במלון רמאדה בירושלים. במוקד יעמדו הקרבות: נפומניאנצ'י- הוואל; ניסיפיאנו-קורובוב; סרגיסיאן-וולוקיטין; פופוב-מוטילב ובארטל-אליאנוב.

העניין הישראלי יתמקד במפגשים: רודשטיין-דודא; סמירין-א. ז'יגאלקו אך גם בקרב סוטובסקי-דאמאסו ובשחקנים המפתיעים פנחס קנטרג'י ואוהד קראוס שינסו לדלג על משוכות גבוהות בדמותם של רבי האמנים איבן בוקאבשין ורובין ון-קאמפן.

 הכניסה לאולם המשחקים ולאולפן האינטרנטי היא חופשית. המשחקים מועברים באתר הרשמי

www.eicc2015.com

 

               בתמונה: אליהו לבנט מכה בגונג לפתיחת הסיבוב. צילם: יואב ניס.